2012

První tři měsíce roku 2012 byl opravdový zápřah. Nácvik a dokončování nové hry, masopust a maškarní ples, příprava na soutěžní TDJ 2012 v Třešti. Soubor ukázal svou sílu a kdo mohl, tak se zapojil. Premiéra frašky či spíše komedie se zpěvy G.Feydeaye: Neběhej tady nahá byla ohlášena na sobotu 10.3.2012.

V sobotu 18.2.2012 brzy ráno jsme se sešli v KD a počali se odívat do masopustních masek. Opětovně nám ke zrychleným přesunům posloužila hasičská Avie, poděkování patří našim hasičům a starostovi sboru Z.Urbánkovi. Masek se oproti roku 2010 sešlo méně, ale to nám neubralo na dobré náladě. Bylo něco málo nasněženo a sníh postupně tál. Průvod jsme končili okolo 16. hodiny a značněni znaveni na závěr poseděli u zasloužené večeře v restauraci. Velký dík patří oběma muzikantům, pánům Němcovi a Machovcovi!

Za týden v sobotu 25.2.2012 se uskutečnil již V. divadelní maškarní ples, po desáté večerní se zaplnil taneční parket vílami, piráty, dostavil se i Ch.Chaplin a Avataři. K tanci výborně hrál UNIBAND a atmosféra byla skvělá. To už se ale přiblížil čas premiéry "Nahé" v sobotu 10.3.2012. I po generálce 1.3.2012 bylo pořád co vylepšovat, navíc za dveřmi už bylo soutěžní představení v Třešti (12.3.2012).

Ve hře Neběhej tady nahá hrají a na hře se podílejí: Karel Komínek jako Marcel Pontagnac, Lenka Doležalová jako Amálie, zvaná Číča, Pavel Holík jako Kryšpín Vatelin, prefekt, Dana Tothová jako Hermína, jeho žena, Ivo Toth co by Princ z Palestrie, Stanislav Málek jako Viktor, sluha u Pontagnaca, Luděk Doležal jako Emil, sluha u Vatelina a Starosta, Anna Dvořáková jako 1. holka od Maxima a Hraběnka, Dana Pivoňková jako 2. holka od Maxima a Markýza, Božena Nechvátalová jako 3. holka od Maxima a Baronka, Jarmila Bauerová jako 4. holka od Maxima a Komtesa, Petr Měrtl co by 1. komisař a Slavný tenor, Jaroslav Tominec co by 2. komisař, Hrabě a Metař. Hudební čísla připravil a se souborem nacvičil Lubomír Šrubař, zvuk má na starosti Renáta Měrtlová, světla Emil Zvěřina. Scénu vytvořily a kostýmy "spíchly" šikovné ruce souboru, nápovědou a inspicientkou je Jitka Šmardová, pomocná režie Naďa Hejlová, úprava a režie Michael Junášek.

Premiéra se vydařila, bylo téměř vyprodáno (331 diváků) a komedie se snad líbila. Sestřih z představení si můžete prohlédnout ZDE. Opět byl kladně hodnocen pěvecký potenciál souboru a my dodáváme, že bez písniček si už žádnou hru ani nedokážeme představit. Na režijní práci Michaela Junáška (a snad i na nás) se přišli podívat jeho kolegové z Horáckého divadla, přišli i bývalí režiséři souboru Petr Vaněk a Milan Šindelář, dále Aneta Beránková, filmová scénaristka a režisérka, se kterou se členové souboru seznámili při projektu Loučky 2011 (např. film Problémy). Dostavili se i Klásek alias Lojza Mikletič s paní, manželé Vaníčkovi z Roštejna, rodinní příslušníci a přátelé. A taky dlouholetý příznivec souboru Petr Meissel, herec např. Činoherního klubu v Praze.  V družné náladě jsme poseděli v přísálí KD, hodnotili a hlavně poděkovali panu režisérovi za práci na představení, došlo i na harmoniku s kytarou i na mé 50. narozeniny. Děkuji, kolegové divadelníci! Rozcházeli jsme se za kuropění. Ale už v neděli jsme se znovu sešli na žádost Petra Meissela, který pod dojmem prožitých chvil s námi si prodloužil pobyt na Vysočině a nabídl souboru možnost režisérské spolupráce v oblasti černého divadla.

Soutěžní představení v rámci TDJ 2012 jsme odehráli v třešťském kulturním domě hned v pondělí 12.3.2012. Představení již tradičně bylo hojně navštíveno diváky (330), hra se dle reakcí diváků po představení líbila i když my víme, že to ještě nebylo zaběhnuté a usazené představení. Představení i následnému hodnocení porotou (Ladislav Vrchovský, Radvan Pácl a Jiří Juráš) byl přítomen i režisér Michael Junášek a o představení se s porotou i díváky vedla diskuze. Režisér nás i s ohledem na to, že to bylo teprve druhé "ostré" představení, pochválil a dodal energii a motivaci k další práci na představení. Nakonec jsme si z Třeště odvezli následující ocenění: doporučení k postupu na národní přehlídku venkovských divadelních souborů Krakonošův divadelní podzim 2012, za herecké výkony získali ocenění Lenka Doležalová za roli Amálie, Ivo Toth za roli Prince z Palestrie, Luděk Doležal za roli Starosty, Pavel Holík za roli Kryšpína Vatelina a Lubomír Šrubař za hudbu k představení. Takže nakonec úspěšné vystoupení a lze jen čekat, zda se doporučení promění v půběhu roku v nominaci a představení bude vybnráno na přehlídku do Vysokého nad Jizerou. Ale takových představení v očekávání jsou spousty ... Po soutěži v Třešti plánujeme měsíční pauzu, ale abychom nevyšli ze cviku, dáváme si 24.3.2012 stonařovskou reprízu.

V pátek 13.4.2012 vyjíždíme na tradiční štaci do námi oblíbené Dlouhé Brtnice, kam jezdímne velmi rádi. Nehledě na pátek třináctého se představení, kterému přihlíželo na 100 diváků, vydařilo a po sobotní přestávce vyrážíme v neděli 15.4.2012 do Jihlavy na "Kopeček". Zde se hraje rovněž velmi dobře a představení sleduje 85 diváků. Za týden jedeme na štaci do Cejle.

Na představení ve Stonařově byl přítomen pan Jiří Holubec, mj. předseda Spolku telčských velocipedistů a byl natolik osloven výpravou a kostýmy, že nabídl hercům účast na módní přehlídce v rámci Veteránské revue dne 5.5.2012 v Telči na náměstí. A tak se nečekaně rozjela spolupráce a zkusili jsme si opět něco nového. Vzaly se kostýmy z představení, doplnily se o další a v prosluněné sobotní dopoledne jsme vyrazili do Telče. Atmosféra skvělá, krásná stará auta, motocykly i traktory, kulturní program a tisícovka diváků k tomu, co více si přát. Byla to povedená sobota. S veterány jsme spolupracovali ještě jednou a to na počátku září, přesněji 2.9.2012, kdy jsme v dobových kostýmech dotvářeli atmosféru motoristického srazu veteránů v Růžené.

V polovině června se odehrály pro některé z nás již tradiční divadelní prohlídky na hradě Roštejně. Pod taktovkou manželů  Vaníčkových  byl tentokrát Roštejn místem setkání pohádkových bytostí, v komnatách hradu bylo možno potkat Čerta s Káčou, Šípkovou Růženku, loupežníky, Perníkovou bábu i Hloupého Honzu. Akce Z pohádky do pohádky proběhla o víkendu 16.-17. června 2012.

V průběhu jara začal městys upřesňovat program oslav 300. výročí selských bouří (1712-1722), termín oslav byl stanoven na sobotu 23.6.2012. Součástí měla být i hraná rekonstrukce sedlácké vzpoury. Byla navázána spolupráce s Radkem Svobodou z Martínkova u Moravských Budějovic, divadelníkem, scénáristou a režisérem (dle jeho scénáře a režie proběhla i připomínka vzpoury na lesonickém panství), který napsal scénář stonařovských rebelií, sám se nakonec ujal režie představení a ve hře si i zahrál. Domluvil účast Sdružení historického šermu Corporal z Třebechovic pod Orebem. Po dohodě s farností byla za místo představení vybrána kostelní zahrada a po prvních čtených v zasedačce na úřadu městyse se začalo s pravidelnými nácviky v zahradě, přidali se i divadelníci z Moravských Budějovic a postupně i další "neherci" ze Stonařova, aby dav vzbouřených sedláků vzbuzoval hrůzu. Kostýmy se zapůjčily z půjčovny moravskobudějovické Besedy, stejně tak cepy, kosy a další "zbraně". Vyrobily se umělé kameny pro házení sedlácké omladiny. Pátek 22.6.2012 byl příjezdem vojáků z Corporalu, kteří rozbili tábor na louce na rybníkem, proběhla generálka za účasti většiny herců i komparsu. Večer jsme strávili ve vojenském ležení a navázali kontakty a nová přátelství. Sobotní oslavy se vydařily včetně počasí a divadelnímu představení v kostelní zahradě přihlíželo na 300 diválů, kteří odměňovali herce potleskem už v průběhu představení. Vše vygradovalo působivým zákrokem císařské armády včetně střelby do rebelujících sedláků. Byla to i pro nás nová zkušenost navíc velmi povedená. Slavnost pak pokračovala odhalením sochy sedláka, křty historického sborníku a knihy o Stonařovu a kulturním programem na městečku. Večer jsme stráviili u společného stolu s vojáky a kolegy herci z Moravských Budějovic. Jak se o slavnosti psalo, se můžete dočíst ZDE a ZDE.

Červen 2012 byl vskutku náročným a tak jsme se v poslední den měsíce sešli, abychom chviličku v klidu poseděli, odpočinuli si a popřáli si pěkné prožití divadelních prázdnin. Místem setkání byla stonařovská restaurace. Někteří z nás již ale upírali oči k Loučkám, kde mělo i letos proběhnout Senobraní nebo-li Site specific projekt pod vedením pana Jakuba Škrdly a dalších divadelníků a tentokrát i za účasti divadelníků z Finska.

Po dobu 3 týdnů probíhaly na statku č.p.15 v Loučkách ve Vílanci divadelní workshopy, výtvarné dílny a zkoušky představení, které se veřejnosti prezentovalo ve večerních hodinách ve dnech 18.-21.7.2012. Vše organizovali divadelníci okolo herce Jakuba Škrdly, divadlo T.E.J.P. a DIOD z Jihlavy. Poslední týden se v rámci projektu MAS Třešťsko do nácviku zapojila i početná skupina divadelníků z Finska. Zde naleznete sestřih z Louček 2011 - https://www.youtube.com/watch?v=sZ2l7B1chm8 a z Louček 2012 - https://www.youtube.com/watch?v=TfjQq-wkyhs .

 

Máme za sebou vystoupení na Horákově Horáckém festivalu v Moravských Budějovicích, představení jsme odehráli v úterý 19.9.2012 a přišlo se na nás v "nedivadelním" pěkném počasí podívat 60 diváků. Bylo to naše první představení v Mor. Budějovicích a dle reakcí diváků se představení líbilo. Snad jsme zde nehráli naposledy.

Stonařovská pouť je na sv. Václava a i v tom shonu jsme si našli chvilku a poseděli jsme v pátek 28.9.2012 ve stonařovské restauraci. Před představením v Růžené, kam jedeme s "Nahou", bude potřeba 1-2 zkoušek. Máme za sebou představení v Růžené, na které v brzké nedělní odpoledne přišlo 42 diváků a mezi nimi i 1.000 divák tohoto představení. Děkujeme paní Marešové a spol. za vzornou péči. Začínáme se připravovat na přehlídku v Přibyslavi.

Přibyslav (2.11.2012) je za námi a možno říci, že úspěšně, o čemž svědčily reakce diváků a i poděkování pořadatele s pozváním na příště. Přišlo 100 diváků, pro které se hrálo velmi dobře. Reportáž z představení včetně rozhovoru s pricipálkou naleznete na těchto odkazech:

https://www.pribyslav.cz/VismoOnline_ActionScripts/File.ashx?id_org=13569&id_dokumenty=65485

https://www.pribyslav.cz/VismoOnline_ActionScripts/File.ashx?id_org=13569&id_dokumenty=65486

https://www.pribyslav.cz/VismoOnline_ActionScripts/File.ashx?id_org=13569&id_dokumenty=65487

https://www.pribyslav.cz/VismoOnline_ActionScripts/File.ashx?id_org=13569&id_dokumenty=65488

https://www.pribyslav.cz/VismoOnline_ActionScripts/File.ashx?id_org=13569&id_dokumenty=65489

V pondělí 5.11.2012 se chystáme do Humpolce, kde má s tamním souborem premiéru i "náš" režisér Michael Junášek. V sobotu 1.12.2012 se někteří z nás vydají do stonařovského kostela sv. Václava na adventní koncert Pěveckého sdružení Campanula z Jihlavy, po kterém bude následovat tradiční rozsvěcování vánočního stromu ve dvoře za zdravotnickým střediskem, obě akce pořádá městys. Večer posedíme v restauraci a budeme spřádat plány.

Do doby předvánoční jsme nasmlouvali premiérovou štaci do Věžnice u Jihlavy, bude to v sobotu 15.12.2012, začátek představení v 17.00 hodin. Na poslední den v roce 31.12.2012 jsme si zamluvili přísálí ve stonařovskémm kulturním domě na silvestrovské posezení.

Na pozvání pořadatele tradičních a vyhlášených Tančíren pana Petra Píši oprašujeme Doktorskou pohádku Karla Čapka a kolektiv pánů doktorů vyráží v sobotu 8. prosince 2012 do Třeště na tentokráte "Doktorskou" Tančírnu. Naši doktoři budou mít tu čest u vstupu každého příchozího prohlédnout a případně na místě stanovit diagnózu a vypsat předpis na léky, to vše bezplatně! O komické situace zajisté nebude nouze, možná zazní i některá z písní z našeho představení. Soubor tak rozšiřuje okruh své působnosti a na novou spolupráci se těší. Fotografie ZDE.

Tak máme za sebou Věžnici (15.12.2012), velmi milé přivítání početným pořadatelským sborem, poprvé jsme hráli bez opony. Ze 150 hlavé obce se dostavilo 70 diváků, což je obdivuhodné. Někteří členové souboru si na pozvání scénáristky Barbory Jandové střihli opět nátáčení Záhad Toma Wizarda, tentokráte věnovaným záhadné postavě "Ohnivého Švéda" Samuela Österlinga, který v době Třicetileté války vládl brutálním způsobem městu Jihlavě a chtěl město proměnit ve vojenskou pevnost. Terorizoval a zabíjel místní obyvatelstvo, vypálil předměstí a město vydrancoval. Zemřel za záhadných okolností a dodnes prý straší na hradbách. Natáčelo se ve středu 12.12.2012 převážně na hradbách za pěkné zimy a mrazu. Režie tohoto dílu se ujal Pavel Šimák. Už teď se těšíme na uvedení v ČT. Fotky a články o natáčení si můžete prohlédnout ve fotogalerii. A konečně - 1.2.2013 měl "jihlavský" Wizard premiéru na ČT2, pořad můžete shlédnout ZDE.

Ve čtvrtek 13.12.2012 proběhlo na Místní akční skupině Třešťsko, jejímž je soubor členem, jednání ohledně pokračování projektu mezinárodního divadla, jehož první dějství se odehrálo letos v rámci projektu Site specific Senobraní II. v Loučkách u Vílance. Dosavadních obou ročníků Senobraní se vždy soubor účastnil, letos to bylo za účasti a spolupráce finských divadelníků (viz fotogalerie).  Právě v roce 2013 by projekt měl pokračovat nastudováním a odehráním představení ve Finsku. Souboru se podařilo vyjednat 5 míst, do Finska by se mělo vyrazit v červnu 2013.

Potvrzeno představení v Opatově, "Nahou" sehrajeme v sobotu 26.1.2013, čas a další náležitosti se upřesňují. 

29.12.2012 se někteří z nás vydali na zimní výlet k loveckému zámečku Aleje, uvažujeme o oficiálním uspořádání silvestrovského setkání obyvatel Stonařova a okolních obcí na Alejích v roce 2013. 31.12.2012 jsme společně zakončili plodný rok 2012, v přísálí jsme si promítali filmy a fotografie a večer si zpestřili malým hereckým workshopem.

Průběžná statistika současného představení:

G.Feydeay: Neběhej tady nahá 
předst.č. den datum   místo hodina   diváků   celkem
1 sobota 10.3.2012   Stonařov 19:30 premiera 331   331
2 pondělí 12.3.2012   Třešť 19:30 soutěžní 330   661
3 sobota 24.3.2012   Stonařov 18:00 repríza 41   702
4 pátek 13.4.2012   Dl.Brtnice 19:30 představení 100   802
5 neděle 15.4.2012   Jihlava 18:00 představení 85   887
6 sobota 21.4.2012   Cejle 19:00 představení 35   922
7 úterý 18.9.2012   Mor.Budějovice 19:00 představení 60   982
8 neděle 21.10.2012   Růžená 14:00 představení 42   *1024
9 sobota 3.11.2012   Přibyslav 19:00 přehlídka 100   1124
10 sobota 15.12.2012   Věžnice 17:00 představení 70   1194

* Na představení v Růžené jsme přivítali 1.000 diváka!

Zapsal Mgr.Ivan Šulc

Přímým kliknutím nebo na záložce vpravo pod letopočtem 2012 si můžete prohlédnout fotografie z těchto akcí:


Kontakt

Anna Dvořáková, principálka souboru a ředitelka spolku, mob. 603443143

Divadelní soubor Stonařov, z.s.
Stonařov 127
588 33 Stonařov
IČ 65761430
Bankovní spojení: 133999030/0300
tel. 603443143

PODPORUJÍ NÁS:
Městys StonařovMgr. Ivan Šulc, manažer spolku, mob. 731415219