2009

Rok 2009 začal velmi svižně a to představením J.N.Nestroy: Lumpacivagabundus v Růžené hned 4.1.2009 a poté stonařovskou reprízou 11.1.2009. Z reprízy jsme pořídili videozáznam, natáčel opět pan Stanislav Havelka z Velkého Meziříčí a to na tři kamery. V pátek 27.2.2009 jsme zavítali s představením do Hodic. V této obci nedaleko Třeště se již dlouho divadlo nehrálo, museli jsme si uzpůsobit jeviště či spíše pódium. Líbili jsme se a snad jsme svým výkonem podnítili místní zájemce o ochotničení. Hned v neděli 1.3.2009 jsme vyrazili do Panské Lhoty, kde jsme řešili opačný problém a sice jak se vejít s naší scénou na malé jeviště. Společně s pořadateli jsme byli překvapeni velmi slušnou účastí - ve vesnici s 230 obyvateli se na nás přišlo podívat na 80 diváků. V neděli 8.3.2009 jsme absolvovali naši obvyklou štaci v Pavlově. Tradiční milé přijetí od starosty obce včetně pohoštění, hrálo se pěkně. Ale to se již blížilo soutěžní vystoupení v rámci přehlídky Třešťské divadelní jaro 2009, v rámci které mohli diváci shlédnout 10 soutěžních a 3 nesoutěžní představení. V naší kategorii, tedy v kategorii venkovských souborů, se představily pouze 3 soubory a proto se nesoutěžilo o nominaci na národní přehlídku Krakonošův divadelní podzim ve Vysokém nad Jizerou, bylo možno získat jen doporučení (podmínkou nominace byla účast min. 5 souborů). Představení jsme odehráli v úterý 17.3.2009 od 19.30 a přišlo se na nás podívat na 180 diváků, bylo téměř plno. Ne vše se nám povedlo dle našich představ, hodnocení poroty po představení bylo věcné a hlavně nekonfrontační. Se zvědavostí jsme vyrazili 21.3.2009 na sobotní "galavečer" a závěrečné nesoutěžní představení. Čekání jsme si zpestřili povídáním s poslankyní Parlamentu PS ČR paní Miroslavou Němcovou, která bývá tradičním hostem třešťské přehlídky. Doporučení do "Vysokého" nakonec získal DS Zmatkaři z Dobronína za hru Květ kaktusu, blahopřejeme. A náš soubor? Nejdříve to bylo Čestné uznání poroty za souborovou práci při vzniku inscenace Lumpacivagabundus a v závěru pak 1.místo v Divácké anketě o nejoblíbenější představení. Této ceny si neobyčejně vážíme, zvláště když jsme ji získali podruhé za sebou (i při naší poslední účasti s hrou V.K.Klicpery: Potopa světa). Jsme rádi, že jsme pro třešťské diváky ostrůvkem humoru, smíchu a uvolnění. A moc děkujeme hostujícímu řežisérovi Milanu Šindelářovi. Teď máme před sebou další dvě představení a to v Dlouhé Brtnici a Brtnici, v plánu už jsou rovněž letní scény v Dačicích a na Roštejně.

Tak máme za sebou představení v Dlouhé Brtnici a v Brtnici. V "Dlouhé" v pátek 3.4.2009 jsme přivítali již 1.000 návštěvníka představení Lumpacivagabundus a připravili jsme pro něj Pamětní list a malý věcný dar. Hrálo se výborně, děkujeme za vstřícnost a přijetí panu starostovi L.Krátkému. V neděli 5.4.2009 jsme zajeli s představením do nedaleké Brtnice, představení jsme odehráli v místním kině, neboť kulturní dům je v rekonstrukci. Ale díky brtnickému divadelnímu souboru Bezchibi je jeviště uzpůsobeno i na divadelní představení. Obavy z menší účasti se naplnily, zvláště když hodinu před začátkem se strhla pořádná bouřka. Ale padesátka návštěvníků včetně starosty města a paní místostarostky byla  s představením spokojena, což dali najevo svým potleskem. Bylo o nás postaráno i po představení, za což patří dík zejména paní místostarostce M.Švaříčkové. A již byly dojednány termíny letních představení! V neděli 12.7.2009 od 21.00 na nádvoří zámku v Dačicích a v neděli 19.7.2009 na nádvoří hradu Roštejna, začátek v 15.00. Budeme se těšit.

Divadelní sezónu jsme zakončili v pátek 5.6.2009 již tradičním posezením v kabinách TJ na fotbalovém hřišti, účast byla hojná včetně rodinných příslušníků a dalších příznivců divadla. Svou účastí nás poctili i režisér Milan Šindelář s Mílou Havlíkovou a Tereza Otavová, herečka Horáckého divadla v Jihlavě, která si s námi v rámci záskoku "střihla" roli Coralliny ve Zvědavých ženách. Ještě před tímto posezením jsme si zahráli "Lumpáky" v Nové Říši, to bylo v sobotu 16.5.2009 v 17.00 a další víkend v neděli 24.5.2009 v 19.00 v jihlavském Divadle Na Kopečku. V Nové Říši na nás přišlo 40 diváků a v Jihlavě 51 diváků, celkově představení Lumpacivagabundus, které jsme sehráli dosud 11x, shlédlo 1149 diváků, což je průměr 104 diváka na představení.

Divadelní prázdniny jsme oslavili prací. Pokud to scéna umožňuje, hrajeme totiž v létě i venkovní představení, nejčastěji na nádvoří hradu Roštejna a zámeckém nádvoří v Dačicích. Obojí se podařilo domluvit a první na řadě v neděli 12.7.2009 byly Dačice v rámci každoročního festivalu O dačickou kostku cukru. Představení má svoji téměř noční atmosféru (začíná se ve 21.00) a i tentokrát to byl zážitek jak pro herce tak i pro diváky. Zpěvy zde nádherně zní. Až na ty popůlnoční návraty domů. Přesto, opět děkujeme za vlídné příjetí a servis, pane Svobodo! Představení na nádvoří Roštejna má své kouzlo i v tom, že se nám někdy podaří oslovit návštěvníky, kteří přijdou za zcela jiným účelem. Je zajímavé sledovat jejich prvotní rozpačité reakce, cože se to na nádvoří odehrává. Ale Roštejn toho zažil už hodně a přežil i nás. Stalo se tak v neděli 19.7.2009 a nám se podařilo rozehnat mraky a přivolat sluníčko. A ještě jednou Roštejn! O víkendu 1.-2.8.2009 probíhaly na hradě prohlídky v historických kostýmech včetně drobných hereckých výstupů, v některých rolích se představili i členové souboru  Anna Dvořáková, Jaroslav Rod, Renáta Měrtlová, Petr Měrtl a bývalý člen souboru Karel Komínek. Prohlídky se setkaly s velkým úspěchem (o čemž jsem se osobně přesvědčil), u některých výstupů nabitých vtipem a lehkostí byla znát režijní taktovka Milana Šindeláře. Přínosem bylo i setkání s kolegy z ostatních divadelních souborů a uměleckých spolků. Představení v Dačicích a na Roštejně shlédlo 125 diváků. Konec léta se však postupně blížil.

V polovině října v neděli 18.10.2009 jsme ve Stonařově přivítali kolegy z brtnického souboru Bezchibi s představením Joan Shirley: Vražda sexem v režii Michala Lurie.

Druhá polovina roku byla ve znamení velké změny na postu režiséra. Nastal čas hledání nové hry, pro pracovní vytížení se však nepodařilo k další spolupráci přemluvit dosavadního režiséra Milana Šindeláře. Bylo nám však nabídnuto řešení v podobě jeho kolegy Zdeňka Stejskala, rovněž tak herce Horáckého divadla v Jihlavě, který s ochotnickými soubory v minulosti pracoval. Vzájemné oťukávání započalo v neděli 25.10.2009 v Mrákotíně, kam jsme zavítali s "Lumpáky".  Na představení dorazili vedle Milana Šindeláře i další kolegové z HD včetně Zdeňka Stejskala. Ten navíc v rámci seznamování se se souborem dostal k dispozici i DVD z předchozích her. Více informací o Zdeňku Stejskalovi naleznete na https://www.zdenekstejskal.cz/. Na představení přišlo 56 diváků, což je v tomto místě obvyklý počet.

Se zvědavostí jsme čekali na naši premiérovou účast na 26.ročníku přehlídky Divadelní Přibyslav. V některých z nás byla i troška nervozity z neznámého prostředí, navíc s námi v autobuse seděli dva nejvyšší, jak někdo vtipně poznamenal, a to režisér Milan Šindelář a starosta našeho městyse František Plavec. Přibyslav nás přivítala velmi vlídně, byli jsme překvapeni perfektním zázemím, prostornou scénou, vybavením, šatnami i pohoštěním. O to více jsme možná chtěli za vše poděkovat a dle reakcí se nám to povedlo; na 71 diváků nás odměnilo bouřlivým potleskem a organizátoři přehlídky upřímným poděkováním a pozvánkou na příští ročníky. Ještě před začátkem představení přepadla naši principálku místní kabelová TV a natočila s ní rozhovor včetně několika sekvencí z průběhu představení. Záběry najdete na: 

Původně jsme do Přibyslavi ohlásili derniéru hry Lumpacivagabundus, ale byl nám připomenut slib daný v Brtnici a tak jsme hledali další termín pro skutečně poslední představení v Rozseči u Staré Říše. Nakonec se derniéra odehrála v neděli 29.11.2009 u příležitosti křtu knihy Radovana Zejdy: Letopis obce Rozseč. Z 200-hlavé vesnice se dostavilo neuvěřitelných 84 diváků! Premiéra na rozsečských prknech a derniéra současně se vydařily, tleskal i starosta Telče Roman Fabeš. Ještě jednou děkujeme za pozvání a za bohaté pohoštění před i po představení. A ještě trochu statistiky. Představení J.N.Nestroy: Lumpacivagabundus jsme odehráli celkem 16x, premiéra se uskutečnila 13.12.2008, derniéra 28.11.2009, celkem nás shlédlo 1485 diváků, což je průměr 93 diváků na jedno představení.

Už na podzim se "rozjela" spolupráce s novým režisérem Zdeňkem Stejskalem. K nastudování byla vybrána klasika situačních komedií - Černá komedie Petera Schaffera. Byla zjištěna výše autorských poplatků (pár tisícovek na to padne) a vybrána osmička herců. Začalo se klasicky čtenými zkouškami a vymýšlením scény. Na závěr roku jsme si dali malou odměnu. V sobotu 12.12.2009 jsme vyrazili do Břeclavi za Divadelním souborem Břetislav (https://www.divadlo-bretislav.cz/) , který uváděl reprízu komedie dle námětu Jaroslava Havlíčka: Muž sedmi sester. Hra plná gagů a erotična nás pobavila, pozvání k posezení jsme s díky odmítli, neboť jsme spěchali do vinného sklípku v Rakvicích. Azyl jsme našli ve sklípku místního malíře a vinaře Miloše Uhrina zv.Mlha. Ochutnali něco vína, zazpívali jsme a po půlnoci upalovali domů. Byla to vydařená tečka za rokem 2009.

Zapsal Mgr.Ivan Šulc

Přímým kliknutím nebo na záložce vpravo pod letopočtem 2009 si můžete prohlédnout fotografie z těchto akcí:


Kontakt

Anna Dvořáková, principálka souboru a ředitelka spolku, mob. 603443143

Divadelní soubor Stonařov, z.s.
Stonařov 127
588 33 Stonařov
IČ 65761430
Bankovní spojení: 133999030/0300
tel. 603443143

PODPORUJÍ NÁS:
Městys StonařovMgr. Ivan Šulc, manažer spolku, mob. 731415219