2016

Máme za sebou první Čerty v roce 2016, tentokráte jsme v sobotu 9.1.2016 zajeli do Věžnice, kde nás čekalo vlídné přijetí a malinkaté jeviště, snad zatím nejmenší; dali jsme si proto časovou rezervu, abychom secvičili některé taneční výstupy pod jevištěm. Představení obdařené značnou mírou improvizace se vcelku vydařilo, o čemž svědčil závěrečný aplaus. Pak nakládání kulis, párek a vzhůru domů. Těšíme se na další štaci na jihlavský Kopeček, kde budeme představení natáčet.

Ve Věžnici jsme se dozvěděli pro činnost souboru závažnou věc. Za prací do Anglie odchází Kateřina Kováčová neboli Veronika z Čertů a my stojíme před otázkou adekvátní náhrady. Ve Věžnici mnoho jmen nezaznělo, nakonec se většina souboru shodla na Kláře Zámkové, dceři Milany Zámkové. Klárka u nácviku Čertů několikrát byla, zná písničky a má již základní hereckou průpravu. A její mladistvý vzhled (12 let) bude zamaskován. Obsazení svým hlasem poradním doporučil i režisér Michael Junášek. Katka Kováčová sehraje své poslední představení 31.1.2016 v Brtnici, únor pak budeme mít na zkoušky s Klárkou. Je to další výzva pro nás všechny!

V sobotu 16.1.2016 vyrazila část divadelníků na tradiční Sousedský bál pořádáný zastupitelstvem městyse.

Dne 21.1.2016 byla odeslána přihláška na soutěžní přehlídku Hanácký divadelní máj v Němčicích nad Hanou, na již 30. ročník moravské postupové přehlídky. Uvidíme, zda budeme vybráni.

S Národním památkovým ústavem byl dojednán termín našich vystoupení v zrekonstruovaném zámeckém divadle ve Valticích a to na sobotu a neděli 28.-29.5.2016; s příchodem jara pojedeme do Valtic dojednat podrobnosti. Na tuto nevšední zkušenost se moc těšíme.

Máme za sebou divadelní víkend. V sobotu 23.1.2016 jsme od 15 hodin zahráli Čerty v Divadle Na Kopečku v areálu Psychiatrické léčebny v Jihlavě. Tentokráte před objektivy kamer Stanislava Havelky a Anety Beránkové. Na záznam představení se již těšíme, bude to takový pozdní dárek pod stromeček. Na představení se přišla podívat i Klára Zámková, která se připravuje na převzetí role Veroniky po Katce Kováčové. O přestávce nás přišli pozdravit paní Eva Čurdová a Milan Šindelář. I když venku panovalo pravé zimní počasí (napadlo 10 cm sněhu a později začalo mrholit), podařilo se nám snad navodit tu pravou pekelnou atmosféru, o čemž svědčil i závěrečný potlesk 120 přítomných. V neděli jsme se vydali premiérově do Rohozné, kde jsme odehráli představení v 1. patře bývalé zemědělské usedlosti, kde se nacházel sál v nažhavenými kamny a široké ale mělké podium, takže jsme některé výstupy přenesli před diváky jako ve Věžnici. Naposledy se zde divadlo pro dospělé hrálo někdy kolem roku 1920 a tak jsme si připadali tak trochu osvětářsky. Stěhování kulis do patra po úzkých a namrzlých schodech, studené toalety a šatna zbudovaná z plent v zadní části sálu, ale naproti tomu snaha a ochota pořadatelů pomoci. Zprvu zdánlivě neútulný sál se změnil v příjemnou scénu, k čemuž velkou měrou přispěli i vynikající a hlavně humorně naladění diváci, kterých dorazilo na 65. Aplaus při děkovačce a pochvalná uznání po představení, opět nás to nakoplo s tím, že i takové štace mají cenu. Rohozenští, děkujeme! Před námi je ještě Brtnice (31.1.2016) a pak si dáme od Čertů pohov, ale zahálet nebudeme, v únoru nás čeká masopust, maškarní ples a zkoušení s Klárkou.

Tak jsme zakončili leden představením Čertů v kinosále v Brtnici, přišlo na nás okolo 70 diváků, což bylo méně než na Muže v offsidu. Sál kina je znám neexistencí zázemí pro účinkující, ale na to jsme byli připraveni a šatny jsme vytvořili z plent. A hrálo se vcelku dobře, diváci byli pozorní a klidnější než v Rohozné, ale dle reakcí po představení se bavili dobře a odpočinuli si. Bylo to poslední představení s Katkou Kováčovou, a tak jsme si udělali i závěrečný skupinový snímek. Mockrát děkujeme paní starostce Mirce Švaříčkové za pozvání do Brtnice a za vzornou péči a občerstvení, kterého se nám dostalo.

Celý týden jsme věnovali přípravě masopustního průvodu, shánění masek a vůbec lidí, kteří by chtěli do průvodu. Nakonec se nás sešlo něco málo přes dvacet masek a po osmé hodině raní jsme vyrazili za pomocí hasičské avie a řidiče Zdeňka Urbánka na jižní okraj městyse. Jako muzikanti harmonikáři nás doprovázeli Bohumil Němec a Václav Rod. Okolo jedenácté jsme se přesunuli ze severního okraje do Kozí ulice a pokračovali přes Novou ulici na Pastviny. Zde se k nám přidalo několik dětských masek a tak se celkový počet zvýšil na třicet.  A počasí nám přálo neskonale, do Pastvin se opíralo sluníčko až v některých kostýmech začalo být horko. Na některých místech nás již tradičně očekávali s pohoštěním - kořalka, pivo, sekaná, tlačenka, uzené, zákusky a nezbytné masopustní koblihy. Bylo to náročné. Okolo 14. hodiny jsme začali klesat po silnici od Jestřebí ke školce, kde nás čekal odpočinek na dvoře u Tothů a kde jsme si s panem Josefem Přibylem zazpívali několik písniček. Pak už jen zbýval Grom, ulice pod hrází Jarošáku a městečko. Okolo 16. hodiny jsme po 8,5 km chození odložili kostýmy a zašli do restaurace na zaslouženou skoro večeři. Děkujeme za spolupráci našim hasičům, děkujeme všem maskám a všem, co nás podpořili. Pokud u toho budeme za dva roky, uvažujeme o radikální změně masopustu a to o programu na městečku, kde bychom rádi předvedli masopustní zvyky a obyčeje včetně charakteristických písní. Ale to je ještě daleko.

Už dvakrát jsme se sešli z důvodu příprav našich srpnových oslav, které budou v duchu Vančurova a Menzelova Rozmarného léta. Připravili jsme a podali žádost o dotaci z Kraje Vysočina (do 15.2.2016), vytřídili jsme fotky a začínáme skládat seznam lidí.

V sobotu 20.2.2016 jsme uspořádali již VII. divadelní maškarní ples. Týden jsme sháněli tombolu, nakonec se nám sešlo cca 130 cen. Všem přispěvatelům děkujeme! Velkým otazníkem byla účast - poslední dobou návštěvnost na obdobných akcích klesá. Nakonec Dorazilo na 126 návštěvníků a hlavně téměř padesátka masek, což nás překvapilo. Opět nezklamaly některé tváře, které si s maskami pěkně vyhrály. Nejpočetnější byla rodinka Adamsových a rovněž tak celá sestava z Mrazíka. Bylo těžké určit ty nejlepší masky, nakonec jsme rozšířili odměnu na pět nejlepších masek. V jednu chvíli se parket pěkně naplnil. Pěkným bylo i vystoupení moderních gymnastek z SK Jihlava, které se předvedly ve dvou blocích. Okolo 3. hodiny ranní jsme začali uklízet a ve 4 jsme byli doma. Kratičká reportář redaktora Jihlavských listů Jiřího Varhaníka ZDE a pár fotek ZDE.

Ve středu 24.2.2016 máme první zkoušku s Klárkou Zámkovou, která v roli Veroniky nahradila po odchodu do Anglie Katku Kováčovou.

Máme za sebou premiéru - tedy hlavně Klára Zámková, která v roli Veroniky nahradila Kateřinu Kováčovou. V sobotu 19.3.2016 jsme s Čerty vyjeli do Kostelce, dali jsme si několikahodinovou rezervu a před představením přezkoušeli "rizikové" scény. V Kostelci doplnili dříve holé jeviště o oponu, portály a zadní horizont, za což je potřeba panu starostovi Matulovi poděkovat. Hrálo se dobře pro 75 díváků. V neděli 20.3.2016 jsme zavítali do Kamenice, kde tamní Orlovna oproti Horalu v Kostelci má jeviště malé, ale nakonec jsme se i s tanci na něj vešli. Hrálo se velmi dobře pro 95 dobře naladěných diváků, v závěru ovace, oboustranné poděkování a kytičky. A stále jistější Klárka, což je dobrá předzvěst příštích štací. Děkujeme panu starostovi Matulovi a paní starostce Jelenové za vlídné zacházení a občerstvení. Blížíme se k hranici 2.000 diváka, která by měla padnout na dalších štacích v Pavlově a Kozlově.

Dostali jsme pozvání na představení divadelního spolku "Divadlo u Trundy" z Urbanova, který uvádí hru Záskok z pera Cimrmanova. Pokusíme se dostat na představení v pátek 8.4.2016.

Máme pozvání na soutěžní přehlídku Hanácký divadelní máj 2016 v Němčicích nad Hanou, čekáme na smlouvu, představení bychom měli odehrát v pondělí 2.5.2016 od 19.30 v sále tamního kina OKO. Taky jsme se co by diváci byli podívat na některých představeních v rámci Třešťského divadelního jara 2016, např. Předváděčka, Tou Tou aneb Když se ztratí pes, Osiřelý západ, Podzim života je krásný. Ve zpravodaji OKO č. 4 z TDJ se předseda poroty L.Vrchovský zmiňuje i o našem souboru.

S posledním představením Čert na zemi se představíme v sobotu 16.4.2016 od 19.00 v KD v Pavlově a v neděli 17.4.2016 od 17.00 v KD v Kozlově. Budeme atakovat hranici 2. tisícího diváka. V pátek 29.4.2016 přivítáme ve Stonařově kolegy Zmatkaře z Dobronína a o květnovém víkendu 28.-29.5.2016 se chystáme s Čerty do zámeckého divadla ve Valticích. Jinak nás chtějí Moravské Budějovice na Horákově divadelním festivalu v září 2016, prozatím to vypadá na úterý 20.9.2016.    Více zde: https://dsstonarov.webnode.cz/news/dalsi-stace-s-certy1/

V pátek 8.4.2016 jsme využili pozvání Honzy Kalety, bývalého učitele stonařovské základky a člověka tvůrčího s uměleckými sklony a zajeli jsme do Urbanova na třetí a poslední představení Záskoku, věhlasného to kusu z pera L.Smoljaka a Z.Svěráka a Divadla Járy Cimrmana, ke kterémuž to získali souhlasu právě od Z.Svěráka. Našlapaný sálek bývalého Trundova hostince aplaudoval skvělým výkonům a i přes dopředu známé repliky se ozývaly v průběhu představení salvy smíchu. Krásný český, vtipný a laskavý humor dvojice S+S pohladil na duši. Těšíme se na další kus urbanovských divadelníků.

V úterý 12.4.2016 jsme se sešli ve stonařovském muzeu meteoritů, abychom si společně promítnuli záznam z představení "Čerta" na Kopečku v Jihlavě a vzali si z něj poučení pro další uvedení hry a to hned následující víkend v Pavlově a Kozlově. No, nasmáli jsme se, ocenili schopnost pro improvizaci, ale shodli jsme se na tom, že stydět se nemusíme a že Tyl by z nás měl zajisté radost... Prodiskutovali jsme i stav příprav na naši slavnost a rozhodli připravit balíček pro 2 tis. diváka - tato meta možná padne v Kozlově 17.4.2016 a když ne, vezmeme balíček sebou do Němčic.

Máme za sebou představení v Pavlově a v Kozlově. V sobotu 16.4.2016 v Pavlově nás čekalo již tradiční přátelské přijetí ze strany pana starosty a k tomu stále dokonalejší jeviště včetně koberce a nových výkrytů, takže stavba scény nám nezabrala příliš času. Přišlo moc pěkných 80 dováků a bylo téměř plno, i když jarní počasí tomu nenasvědčovalo. Ještě jednou díky za perfektní servis! V neděli 17.4.2016 jsme vyrazili do nám neznámého Kozlova, kde jsme ještě nehráli. Jeviště s prkennou podlahou ale dosti hluboké, takže se nám na něj vešla celá scéna. A velmi dobrá akustika.  Jen forbína byla dosti vysoká a tak jsme kvitovali schůdky připravené místním správcem, druhé naše schody jsme podložili praktikábly. V průběhu představení se oboje schody osvědčily. Před začátkem představení jsme přivítali 2.000 diváka a předali mu dárkový balíček. Hrálo se moc dobře, protože diváci od začátku bouřlivě reagovali a to nás doslova nakoplo ke svižnému tempu. Moc povedené představení. Alespoň takhle to zahrát v Němčicích!

V pátek 29.4.2016 jsme ve Stonařově přivítali kolegy ze souboru Zmatkaři z Dobronína, kteří přijeli se svojí hořkou komedií Vzpomínky na vodě (z pera Shelagh Stephenson). Jak jsme předpokládali, i vzhledem k pěknému počasí nepřišlo mnoho návštěvníků, i když vstupné jsme dali dobrovolné. Ale dobronínští si hlavně potřebovali sjet představení naostro, což splnilo účel. S hrou totiž postoupili z Třeště na národní přehlídku do Volyně. Na představení přijeli i členové souboru z Jihlavy.

Průběžná statistika představení Čert na zemi

J.K.Tyl: Čert na zemi, režie Michael Junášek j.h.
č. den datum místo čas   diváků celkem pozn.
1 pátek 12.6.2015 Stonařov 19:30 premiera 250 250  
2 sobota 20.6.2015 Stonařov 18:00 repriza 105 355  
3 neděle 21.6.2015 Cejle 17:00 představení 36 391 stan
4 neděle 19.7.2015 Roštejn 15:00 představení 100 491 nádvoří
5 neděle 11.10.2015 Štoky 15:00 představení 98 589  
6 pátek 16.10.2015 Třešť 19:30 přehlídka 125 714 KD
7 sobota 17.10.2015 Dl.Brtnice 18:00 představení 103 817  
8 středa 28.10.2015 Smrčná 17:00 představení 63 880  
9 pátek 6.11.2015 Puklice 18:00 představení 121 1001  
10 neděle 8.11.2015 V.Beranov 17:00 představení 150 1151  
11 neděle 15.11.2015 Pan.Lhota 17:00 představení 120 *1271  
12 pátek 20.11.2015 Přibyslav 19:00 přehlídka 80 1351  
13 sobota 9.1.2016 Věžnice 16:00 představení 60 1411  
14 sobota 23.1.2016 Jihlava 15:00 představení 120 1531 natáčení
15 neděle 24.1.2016 Rohozná 18:00 představení 65 1596  
16 neděle 31.1.2016 Brtnice 18:00 představení 85 1681 kino
17 sobota 19.3.2016 Kostelec 18:00 představení 75 1756 Horal
18 neděle 20.3.2016 Kamenice 18:00 představení 95 1851 orlovna
19 sobota 16.4.2016 Pavlov 19:00 představení 80 1931 KD
20 neděle 17.4.2016 Kozlov 16:00 představení 70 2001* KD
21 pondělí 2.5.2016 Němčice n/Hanou 19.30 soutěžní představení     kino OKO
22 sobota 28.5.2016 Valtice   představení     zámek
23 neděle 29.5.2016 Valtice   představení     zámek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*) v Kozlově jsme přivítali a odměnili 2.000 diváka!

FOTOGALERIE Z AKCÍ ROKU 2016 (kliknutím na odkaz se dostanete na Rajče.cz)